
Дошкільний навчальний заклад ясла-садок «Казка»
Калчівської сільської ради Болградського району
Одеської області
НАКАЗ
08.09.2020р. с .Калчева №36
Про тимчасовий порядок організації
освітнього процесу та діяльності в ЗДО «Казка» с.Калчева
в період карантину на 2020-2021н.р.
Даний порядок розроблений відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», постанови Головного державного санітарного лікаря України від 21.05.2020 № 25 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), листа МОН України від 30.07.2020 №1/9-411 Інструктивно-методичні рекомендації «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти у 2020/2021 навчальному році» з метою забезпечення інфекційної безпеки у дошкільному освітньому закладі та організації повноцінного освітнього процесу.
Цей порядок діє у разі встановлення Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у Болградському районі «зеленого», «жовтого» та «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки.
Даний порядок буде розміщено при вході до закладу та на сайті дошкільного освітнього закладу. Про будь-які зміни щодо встановлених обмежень та умов організації освітнього процесу буде повідомлено через офіційні сторінки в мережі Інтернет та при вході до закладу.
І. Вхідний скринінг та правила поведінки персоналу
-
Усі працівники заходять через центральний вхід будівлі закладу дошкільної освіти з 7.50 до 8.00.
-
Увесь персонал проходить термометрію на центральному вході перед початком робочого часу (за 10 хвилин) із занесенням даних до двотижневого аркуша контролю термометрії.
-
Вимір температури тіла проводиться медичною сестрою Камбур О.П.безконтактним термометром на ділянці зап’ястка або бокових частин шиї (враховуючи інструкцію про використання термометрів).
-
Медична сестра Камбур О.П.. оглядає персонал перед початком роботи на наявність симптомів гострого респіраторного захворювання (кашель, нежить, осиплість голосу, почервоніння очей).
-
У разі виявлення співробітника з підвищеною температурою тіла або з вищевказаними симптомами співробітник до роботи не допускається. Про такий випадок медична сестра Камбур О.П. повідомляє Парапан Л.Г.та робить відмітку у аркуші контролю термометрії про недопущення до роботи.
-
При виявленні підвищеної температури тіла (вище 37,1о) або респіраторних симптомів вдома працівник дошкільного закладу повідомляє свого безпосереднього керівника та не виходить на роботу.
-
Для вирішення питань, що не потребують особистої присутності, максимально використовувати засоби зв’язку (Інтернет, телефон). Близькі контакти між персоналом обмежуються.
-
У разі відсутності медичної сестри вхідний скринінг працівників проводить завгосп Бербер Л.І.
-
У дошкільному закладі організовано забезпечення засобами індивідуального захисту всіх працівників ( із розрахунку на 5 робочих днів, у т.ч. на 1 робочу зміну - безпосередньо на робочому місці кожного працівника). Зміна масок кожні три години.
-
Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у групових кімнатах. Під час пересування приміщеннями дошкільного закладу використання захисних масок є обов’язковим.
-
Якщо працівники користуються масками багаторазового використання, то обов'язково повинні мати герметичні пакетики (zip-пакет, або папка на кнопці, тощо) з позначками «Для використаних масок», «Для нових ( чи запасних) масок». Для нової (запасної) одноразової маски також повинен бути пакетик.
ІІ. Вхідний скринінг здобувачів освіти на наявність ознак
інфекційного захворювання
-
Відповідальність за прихід до дошкільного закладу здорової дитини (з нормальною температурою тіла [до 37,0 С], відсутністю наявних симптомів гострого респіраторного захворювання (кашель, нежить, осиплість голосу, почервоніння очей ) несуть батьки.
-
Температурний скринінг дітей проводить медична сестра Терзі Л.Г. при вході у заклад та кожні 4 години(поточний) з занесенням показників у Журнал контролю термометрії. Також проводить візуальний огляд дитини на наявність симптомів інфекційного захворювання (кашель, нежить, осиплість голосу, почервоніння очей), запитує про самопочуття дитини у батьків.
-
Вхід до закладу здійснюється лише за умови використання засобів індивідуального захисту (захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно, або респіратора). В заклад заходять тільки діти, вихователі та персонал дошкільного освітнього закладу.
-
Вхід в освітній заклад батьків, бабусь, дідусів з початком навчального року суворо заборонено. Спілкування педагогічних працівників із батьками здійснюється дистанційно за допомогою будь-яких засобів зв’язку, або на території закладу за межами будівлі. Батьки повинні одягати респіратор або захисну маску, так щоб були покриті ніс та рот.
-
У дошкільному закладі встановлений гнучкий графік прийому дітей кожної групи. Встановлено маркування, що передбачає дистанціювання у 1,5 м.
-
Ранкове приймання дитини до закладу дошкільної освіти та передачу після закінчення дня проводить вихователь групи на території закладу за межами його будівлі.
5.1. Вхід:
Вхід
Час приходу в заклад
Відповідальні
з 8.30
з 8.30-9.00
Центральний
старша група
молодша група
середня група
Карагуца О.М.,Камбур С.І.
Автовська М.І.,Плачкова М.Ф., Вейцман В.М.
-
Початок навчальних занять у закладі:
Час роботи
молодша група
9.20
середня група
9.20
старша група
9.00
-
Якщо у медичної сестри виникає підозра щодо наявності у дитини інфекційного захворювання або визначено температуру тіла вище 37,2о, то дитина до закладу освіти не допускається, вона відправляється додому з рекомендацією звернутись до сімейного лікаря.
-
Якщо протягом дня у дитини виявлено температура тіла вище 37,2о на дитину одягається медична маска і медична сестра проводить його до кімнати ізоляції(важливо не допустити тривожних відчуттів у дитини та враховувати її психологічний стан). По телефону викликаються батьки дитини та у разі необхідності – швидка медична допомога. Після чого черговим адміністратором і батьками приймається узгоджене рішення щодо направлення до закладу охорони здоров’я.
-
Медична сестра Камбур О.П. веде облік таких дітей.
-
Після того, як дитина з підвищеною температурою тіла або респіраторними симптомами була відсторонена від прийому до закладу, дитина може повернутись лише після одужання та отримання довідки від сімейного лікаря про те, що вона здорова та може бути допущена до відвідування закладу освіти.
-
Медична сестра Камбур О.П. щоденно проводять моніторинг та аналіз відвідування закладу дітьми з метою раннього виявлення збільшення захворюваності.
-
. Організація освітнього процесу у дошкільному закладі
-
Захисні маски працівниками можуть не використовуватися під час проведення занять у групових кімнатах. Під час пересування приміщеннями закладу використання захисних масок є обов’язковим. Зміна масок кожні три години.
-
Для використаних одноразових масок в групових кімнатах та біля центрального входу та запасного виходу є спеціальні урни(відро з кришкою).
-
Передбачене уникання організації занять та ігор, які вимагають безпосереднього фізичного контакту між дітьми: обмеження комунікаційних вправ, групових ігор, що передбачають тактильний контакт, передбачено проведення занять, ігор на свіжому повітрі, обмеження занять та ігор, що потребують використання значної кількості додаткового інвентаря.
-
За можливості, передбачається організація проведення навчальних занять з окремих освітніх ліній на відкритому повітрі.
-
Прогулянки обмежені територією дошкільного закладу9подвіря першого корпусу) та спрямовані на мінімізацію контактування з іншими групами дітей: кожна група на своїй ділянці в подвірі.
Графік прогулянок(до обіду):
Години
Групи
10.10 – 11.50
молодша
10.20 – 12.00
середня
10.50 – 12.40
старша
Графік прогулянок(після обіду до полуденка):
Години
Групи
15.40 – 16.40
молодша
15.40 – 16.40
середня
15.50 – 16.50
старша
Графік прогулянок(після полуденку):
Години
Групи
17.00 – 18.00
молодша
17.05 – 18.05
середня
17.15 – 18.20
старша
-
Батьки можуть забирати дітей: молодша, середня групи – 17.30 -18.15; старша - 18.20 – 18.30, заздалегідь попередивши вихователя.
ІV. Організація дотримання правил респіраторної гігієни та
протиепідемічних заходів
-
На вході до закладу організовується місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками позначений яскравою вказівкою про техніку гігієнічної обробки рук спиртовмісними антисептиками.
-
Використання антисептику доцільне лише в тому випадку, коли немає доступу до води та мила відбувається виключно під контролем працівників закладу. Самостійний доступ дітей до спиртових антисептиків обмежений.
-
Протирання рук вологими серветками з метою знезараження або в якості заміни миття рук недоцільне та неефективне.
-
Основним заходом гігієни рук є миття рук з милом.
-
Тертя рук з милом повинно тривати не менше 40-60 секунд.
-
Наявність рідкого мила в дозаторі та паперових рушників у кожній груповій кімнаті і в санвузлах.
-
Всі протиепідемічні заходи, спрямовані на захист дітей проводяться в ігровій формі та за особистим прикладом працівників дошкільного закладу.
-
Зорганізується централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами з яскравою відміткою «Використані маски та рукавички».
-
На центральному та запасному вході до закладу організовуються місця для обробки рук антисептичними засобами для працівників закладу. Обробка рук антисептиком проводиться методом втирання протягом 30 секунд.
-
Користуємося тільки центральним входом.
-
Вихід із будівлі закладу передбачено тільки на прогулянки та після закінчення дня робочої зміни(повернення додому).
V. Організація питного режиму та харчування у закладі
-
У період карантину організація питного режиму відбувається із використанням кипяченої води охолодженою до кімнатної температури з чайнику(заміна води кожні 2 години) з індивідуальної одноразової скляночки.
-
Графік харчування такий:
Години
Групи
9.00-9.15
молодша
9.00-9.15
середня
8.40-8.55
старша
Години
Групи
11.30-11.55
молодша
11.30-11.55
середня
12.00-12.35
старша
Години
Групи
16.40-16.55
молодша
16.40-16.55
середня
17.00-17.15
старша
-
У групових кімнатах забезпечується відстань між столами не менше 1, 5 м та розміщення за столом 2-х осіб.
-
Вхідний скринінг персоналу харчоблоку:
-
увесь персонал проходить термометрію перед початком робочого часу (за 30 хвилин) із занесенням даних до щотижневого аркуша контролю термометрії;
-
вимір температури тіла проводиться безконтактним термометром на ділянці зап’ястка або бокових частин шиї (враховуючи інструкцію про використання термометрів);
-
у разі виявлення співробітника з підвищеною температурою тіла або з симптомами гострого респіраторного захворювання (кашель, нежить, осиплість голосу, почервоніння очей) співробітник до роботи не допускається, а в аркуші контролю термометрії робиться відмітка про недопущення до роботи. Контроль за виконанням цих вимог здійснює медична сестра Камбур О.П.
-
Усі працівники харчоблоку працюють у засобах індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи, одноразових рукавичках, які змінюють після кожної дії (виробничого процесу на харчоблоці їдальні), не пов'язаних між собою. Засоби індивідуального захисту є у наявності із розрахунку на 5 робочих днів, у т.ч. на 1 робочу зміну - безпосередньо на робочому місці кожного працівника.
-
Після кожного зняття засобів індивідуального захисту (захисних масок одноразових рукавичок) перед одяганням чистих засобів індивідуального захисту, працівник харчоблоку ретельно миє руки з милом або обробляє антисептичним засобом.
-
У закладі організовано централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами з яскравою відміткою «Використані маски та рукавички» з подальшою утилізацією.
-
Працівник їдальні, який видає страви або здійснює розрахунок, забезпечений засобами індивідуального захисту: захисною маскою або респіратором, захисними окулярами або захисним щитком, одноразовими рукавичками.
-
При організації харчування працівники їдальні суворо дотримуються правил особистої гігієни: рукомийники, мило рідке, паперові рушники , антисептичні засоби для обробки рук, тощо.
-
З працівниками харчоблоку передбачається проведення навчання щодо одягання, використання. зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації. Відповідальність за виконанням цих вимог несуть: кухари Камбур Д.П., підсобний робітник Братанова В.В.
-
Забезпечення працівників їдальні засобами індивідуального захисту (захисною маскою або респіратором, захисними окулярами або захисним щитком, одноразовими рукавичками, антисептиком, безконтактним термометром тощо) здійснює виконавець послуг харчування.
VІ. Організація роботи персоналу у закладі
-
Прибирання приміщень тільки вологе. Дезінфекцію поверхень не рідше, ніж через 2 години та відразу після закінчення занять.
-
Вологе прибирання з використанням миючих та дезінфікуючих(в кінці зміни) засобів.
-
Провітрювання приміщень протягом не менше 15 хвилин перед відкриттям та почергове провітрювання групових кімнат протягом дня.
-
Прибирання прилеглої території та дитячих майданчиків до приходу дітей.
МЕДИЧНА СТОРІНКА
5 РЕЧЕЙ ПРО КОРОНАВІРУС,
ЯКІ ПОТРІБНО ЗНАТИ БАТЬКАМ
5 основних речей, які мають знати батьки про коронавірусну інфекцію COVID-19 та про те, як реагувати, щоб убезпечити свою родину від хвороби. Про це розповідають Міністерство освіти і науки України разом з Міністерством охорони здоров’я.
"Уряд оголосив загальнонаціональний карантин до 3 квітня. Однак ми розуміємо, що просто не ходити до школи чи іншого закладу освіти – недостатньо. Важливо, щоб батьки знали, як діяти в ситуації карантину та від чого берегти дітей. Тому така інформація зараз дуже потрібна", – розповіла заступниця Міністра освіти і науки України Любомира Мандзій.
ПЕРШЕ. Інфекція передається переважно повітряно-крапельним шляхом від зараженої людини або через дотик до забруднених поверхонь
ЩО РОБИТИ:
-
попросити дітей не підходити ближче ніж на 1 метр до людей, що кашляють, чхають або мають жар
-
нагадувати дітям про обов’язкове миття рук перед прийомом їжі та після відвідування вбиральні (мити руки потрібно щонайменше 20 секунд або використовувати дезінфекційні засоби для рук)
-
попросити дітей утриматися від прийому їжі з загальних упаковок або посуду (горішки, чіпси, печиво та інші снеки), куди багато людей занурюють руки
-
просити дітей уникати привітальних обіймів і рукостискань, поки епідеміологічна ситуація не стабілізується
-
посилити вимоги до вологого прибирання приміщень, очищення та дезінфекції об’єктів, яких торкається велика кількість людей, провітрювати приміщення
-
важливо уникати місць масового скупчення людей
ДРУГЕ. Симптоми інфекції: кашель, біль у горлі, риніт, лихоманка, утруднене дихання, сухий кашель, чхання, біль у грудині; у деяких випадках – діарея або кон'юнктивіт. У складних випадках інфекція може викликати пневмонію. У деяких випадках ця хвороба може бути смертельною, однак переважно це відбувається з людьми середнього чи похилого віку, що мають супутні захворювання
ЩО РОБИТИ:
у разі підвищеної температури дитина має залишитися вдома до повного одужання та одразу отримати консультацію сімейного лікаря.
ТРЕТЄ. Як правильно поводити себе в умовах поширення вірусу?
-
Мити руки щонайменше 20 секунд або використовувати дезінфекційні засоби для рук.
-
Під час кашлю або чхання прикривати рот і ніс паперовою хустинкою, яку потім необхідно викинути; чхати також правильно у згин ліктя.
-
Не підходити ближче ніж на 1 метр до людей, що кашляють, чхають або мають жар, уникати будь-якого тісного контакту з ними.
-
Не споживати сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.
ЧЕТВЕРТЕ. Маски не допомагають убезпечити себе від вірусу, вони допомагають лише в тому разі, коли маску носить хвора людина.
П’ЯТЕ. Наразі не існує жодних ліків для лікування чи запобігання коронавірусу. Будь-які пропозиції в Інтернеті про вакцини чи ліки – неправда.
Що може допомогти Вам захистити себе та інших від зараження COVID-19?
Ось кілька важливих кроків для захисту себе і інших від зараження і поширення респіраторних захворювань (це стосується лише легких форм захворювання, при погіршенні стану обов'язково зверніться до свого сімейного лікаря/студентської поліклініки):
Тримайтеся подалі від інших людей, якщо ви захворіли або одягайте одноразову медичну маску
-
Не відвідуйте навчальні кімнати та тримайтесь на відстані не менше 2 м від інших осіб до повного одужання.
-
Якщо у вас є сусіди по кімнаті, подивіться, чи можуть вони залишитися в іншому гуртожитку або з друзями, поки ви не видужаєте.
-
Підтримуйте зв'язок з медичною службою для студентів, вашими викладачами і друзями по електронній пошті, в текстових повідомленнях або по телефону.
-
Багато відпочивайте.
-
Пийте багато рідини - мінеральна не газована вода, чай. Вірус не термостійкий і гине при температурі 26-27 градусів. Тому пийте більше гарячої води. Гаряча вода - не ліки, але вона корисна для здоров'я, ефективна при всіх вірусах.
-
Вірус COVID-19 досить великий за розміром (діаметр становить близько 400-500 нм), тому звичайна медична маска в принципі може його відфільтрувати. Якщо заражений чхає перед вами або пройде на відстані до 3 метрів від вас, зараза просто впаде на землю, літати не зможе.
-
Якщо вірус потрапив на поверхню металу, він проживе не менше 12 годин. Тому, якщо ви стикнулися з будь-якої металевої поверхнею, ретельно вимийте руки з милом.
-
Вірус може залишатися активним на тканини протягом 6-12 годин. Звичайний пральний порошок повинен вбити вірус. Зимовий одяг досить просушити на сонці, щоб убити вірус
Дотримуйтесь дистанції
-
Люди, хворі на респіраторні захворювання, можуть поширювати вірус на інших людей на відстань до 1 м.
-
Респіраторні захворювання, такі як грип чи COVID-19 дуже легко поширюються. Тримайтеся подалі від хворих людей.
-
У людей, які захворіли на респіраторну інфекцію, в т. ч. COVID-19, симптоми можуть бути відсутні. Вони можуть передати вірус іншим людям, навіть не знаючи, що вони хворі.
-
Намагайтеся не ділитися посудом із захворілими особами.
-
Уникайте місць, де збираються великі групи людей, таких як аудиторії, концерти, фестивалі та спортивні заходи, особливо якщо ви схильні до високого ризику ускладнень респіраторних захворювань (наявні хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної систем).
-
Намагайтеся брати участь в зборах або заняттях в он-лайн режимі, щоб уникнути особистого контакту з людьми, які можуть бути хворі.
Зупинити поширення вірусів можливо, якщо виконувати кашльовий етикет
-
При кашлі або чханні прикривайте ніс і рот одноразовою серветкою, це допомагає попередити поширення вірусу через ваші руки та поверхні.
-
Викиньте використані серветки, а потім вимийте руки. Якщо немає можливості вимити руки, обробіть їх спиртовмісним антисептиком.
-
Рекомендовано носити одноразову маску для обличчя під час захворювання, щоб знизити ризик поширення хвороби іншим.
-
Якщо у вас є супутні хронічні захворювання або ви схильні до високого ризику ускладнень респіраторних захворювань, негайно зверніться до лікаря.
Мийте руки
-
На ваших руках вірус може жити, протягом 5-10 хвилин. Але за ці 5-10 хвилин може статися що завгодно (ви можете потерти руками очі або доторкнутися до носа). тому необхідно часто і ретельно мити руки теплою водою з милом не менше 20 секунд.
-
Миття рук знижує кількість респіраторних вірусів, які можуть поширюватися, коли ви торкаєтеся рук інших людей або торкаєтеся поверхонь таких як клавіатура, мобільні телефони, пульти дистанційного керування телевізора, столи і дверні ручки.
-
Якщо мило і тепла вода недоступні, використовуйте спиртовмісний антисептик для рук з вмістом спирту не менше 60%.
-
На додаток до частого миття рук ви можете полоскати горло Бетадіном, щоб усунути або мінімізувати дії мікробів, поки ті ще знаходяться в горлі (перед тим, як потрапити в легені).
Очищуйте поверхні та предмети, до яких часто торкаєтеся
-
Клавіатури, пульти телевізорів, мобільні телефони, столи та дверні ручки слід чистити часто і ретельно. Кілька разів на день протирайте спиртовмісними серветками свій мобільний телефон.
-
Точний термін виживання вірусу на сьогодні не відомий, проте очищення поверхонь і об'єктів, до яких часто торкаються, знижує кількість вірусів, які можуть поширюватися під час дотику до зараженої поверхні, а потім до ваших очей, носа або рота.
-
Ви також можете використовувати спиртовмісні та хлорвмісні дезінфікуючі засоби. Завжди дотримуйтесь інструкцій з використання дезінфікуючих засобів, на етикетці продукту.
Про симптоми захворювання - пневмонії, викликаної коронавірусом
-
Після проникнення в горло може з'явитися сухість горла, яка зустрічається при ангіні. Триватиме 3-4 дня.
-
Потім вірус буде зливатися з носової рідиною, потрапляти в трахею, а потім в легені, викличе запалення легенів. Цей процес займе від 5 до 6 днів.
-
При коронавирусной пневмонії виникає висока температура і утруднене дихання. Закладеність носа не схожа на нормальну закладеність, з'являється відчуття, що тонете в воді. В цьому випадку слід негайно звернутися до лікаря.
ПРАЦЮЄМО НА КАРАНТИНІ
МИТТЯ РУК – ВАЖЛИВИЙ СПОСІБ ПРОФІЛАКТИКИ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ.
Усі знають, що необхідно мити руки, однак не замислюються, чому це так важливо робити. Післі пересаджування квітів, малювання, ігор з піском тощо ні в кого не виникає сумнівів, що видимий бруд потрібно змити. Утім, коли руки здаються чистими, на них усе одно є хвороботворні мікроорганізми. Вони потрапляють на руки під час контакту з дверними ручками, поручнями в громадянському транспорті, рукостисканнями тощо. До речі, рушники вдома також не такі чисті, як ми вважаємо. Коліформи, кишкова паличка та сальмонела можуть вижити навіть на випраних та висушених рушниках.
Чим та коли саме мити руки?
Під час миття рук милом утворюється мильна піна- це повітряні бульбашки, які оточені молекулами мила. Саме вони й очищають від хвороботворних мікроорганізмів.
Мити руки потрібно :
- після того, як ви прийшли з вулиці;
- після контакту з хворими чи їхніми речами;
- після відвідування туалетної кімнати;
- після того, як виносили сміття;
- після прибирання в кімнаті, чищення взуття;
- після контакту з тваринами;
- перед та після медичних процедур (зміна пов,язки, оброблення рани);
- після того, як ви покашляли або чхали, прикриваючи рот та ніс рукою;
- після порізів, мікротравм;
- після контакту з грішми;
- перед прийманням їжі;
- перед, під час та після приготування їжі
Рекомендації щодо миття рук.
- намочіть руки водою.
- використовуючи тверде або рідке мило, намильте руки так, аби утворилася рясна піна.
- розподіліть мильну піну на зовнішній бік долонь, між пальцями, під нігтями та на зап, ястя.
- змийте мильну піну великою кількістю води. Не торкайтеся при цьому раковини.
- закрийте кран за допомогою рушника або серветки, якщо ви миєте руки в громадському туалеті
- насухо витріть руки чистим рушником. У громадських туалетах не бажано використовувати електричні сушарки. адже в них скупчуються бактерії.
- удома якомога частіше змінюйте рушник для рук. Він завжди має бути чистим та сухим. Уразі захворювання когось із членів сім,ї виділіть йому окремий рушник
- на виході з громадського туалету відчиняйте і зачиняйте двері, тримаючись за ручку через серветку, а не голою рукою
- застосовуйте антисептик для рук, якщо не маєте змоги помити руки водою з милом
не використовуйте для миття рук бактерицидне мило. Адже воно вбиває не лише хвороботворні мікроби, а й корисні. Промивайте бактерицидним милом лише пошкодження на шкірі, зокрема подряпини, садна, тріщини, порізи тощо
- не користуйтеся милом із домішками, якщо у вас є алергійні реакції або дуже ніжна шкіра. Ліпше мийте руки дитячим милом
- пам,ятайте, що миття рук має тривати не менше однієї хвилини.
Бесіда на тему: "Коронавірус: профілактика інфікування і поширення"
2 березня 2020 року в дитячому садочку медична сестра Козленко Л.В. проводила бесіду з дітьми різновикових груп на тему"Коронавірус: профілактика інфікування і поширення". Людмила Валеріївна розповіла дітям , як знизити ризик інфікування коронавірусу, про правила особистої гігієни, як захистити інших від коронавірусу, чи варто надягати медичну маску, про безпеку харчових продуктів.
Діти вчились правильно мити руки.
Чому дитина хворіє,
щойно переступить поріг дитячого садка?
«Це жах! Щойно Оленка одужає, приводжу в дитячий садок — і вона знову хвора! Що ви тут з нею робите?» Якщо такі звинувачення батьків вихованців лунали й у ваш бік, роз'яснення експерта стануть у пригоді
На сімейній нараді батьки вирішили — дитині час іти до дитячого садка. Вони і радіють цій важливій події, і хвилюються водночас. Адже не знають, як дитина почуватиметься в незнайомих умовах та чи порозуміється з новим оточенням.
Діти по-різному адаптуються до дитячого садка. У когось ці нові життєві умови викликають цікавість і радість, у когось через раптову розлуку з рідними — сум, тривогу й розпач. Однак обидві моделі адаптації цілком нормальні. Аби батьки даремно не хвилювалися, поясніть їм можливий розвиток подій заздалегідь. Адже ліпше за вас це не зробить ніхто!
Про що говорити на першій зустрічі
До початку освітнього процесу батьки вихованців мають побувати в дитячому садку кілька разів, аби познайомитися з керівництвом, пройти співбесіду, принести медичні довідки про профілактичні щеплення й стан здоров'я дитини.
Познайомтеся й ви з батьками вихованців! Аби вибудувати з ними довірливі взаємини, на першій зустрічі одразу дайте зрозуміти — їхня дитина в надійних руках. Якщо помітите, що батьки під час зустрічі хвилюються, але готові адекватно сприймати додаткову інформацію, обговоріть з ними адаптацію дитини в дитячому садку детальніше. Попередьте їх про можливі негативні реакції дитячого організму на дитячий садок
До консультації з батьками з'ясуйте причини негативних реакцій дитячого організму на дитячий садок і психологічно приготуйтеся до різних варіантів розвитку подій.
І у вашій практиці, певно, траплялися випадки, коли дитина щойно прийшла до дитячого садка, а за кілька днів захворіла. А коли батьки після хвороби приводили дитину до дитячого садка, ситуація повторювалася. При цьому найчастіше в дітей ви виявляли: нежить;
· запалення горла; бронхіт;
· висипання на шкірі;
· невротичні стани;
· захворювання шлунково-кишкового тракту.
Поясніть батькам, що це нормальні реакції дитячого організму на стресову ситуацію і не варто передчасно бити на сполох.
Часто батьки звинувачують інших дітей, які накашляли, чхнули на їхню дитину; гніваються на виховательку, яка відчинила вікно, чи на помічника вихователя, яка не так зав'язала шарф. Однак зазвичай причина інша — найімовірніше, у дитини психосоматичне захворювання. Це означає, що внутрішні переживання дитини пов'язані з її тілом: кожна негативна емоція відображається в певному його сегменті.
Попри те, що всі симптоми вказують на психосоматичне захворювання в дитини, порекомендуйте батькам про всяк випадок звернутися до лікаря.
Як запобігти психосоматичним захворюванням
Профілактика психосоматичних захворювань у дитини — здорова спокійна мама. Іноді вона буває занадто сентиментальною. Замість того, щоб позитивно налаштовувати дитину й радіти разом з нею цікавим подіям, починає надміру хвилюватися.
Часто ці хвилювання безпідставні. Мама наслухається «страшилок» з телевізора, інтернету, від близьких і накручує себе. Та вона не завжди усвідомлює, що через таку її поведінку в дитини може послабитися імунітет. Адже вона все ще емоційно близька з матір'ю і відчуває, коли та хвилюється. Тактовно поясніть батькам, щоб контролювали свої емоції. Адже для дитини перебувати в новому середовищі і так — стрес. Йдеться про стрес не як щось негативне, а як «вимушену» адаптацію дитини до нових умов.
Що робити, якщо дитина захворіла
Рідко батьки можуть спокійно й адекватно оцінити ситуацію, коли йдеться про їхню дитину. Зазвичай щойно вона захворіє, засмучується і починає нервувати мама. І що більше нервує мама, то довше й тяжче хворіє дитина. Таке «замкнене коло» психологи порівнюють з ефектом так званої снігової кулі — дитина не одужує повністю, а щоразу підхоплює нову інфекцію.
Аби батьки змогли вчасно опанувати себе й заспокоїтися в скрутній ситуації, підготуйте їх до цього заздалегідь. Та й вам корисно проговорити це. Адже коли подібний випадок трапиться під час адаптації дитини в дитячому садку, вам буде легше допомогти їй емоційно пережити цей період.
Якщо дитина захворіла, батьки зобов'язані повідомити про це медичну сестру й адміністрацію дитячого садка.
Якщо в дитини таки психосоматичне захворювання, порадьте батькам звернутися до психолога. Поясніть їм, що причина хвороби не обов'язково пов'язана з погіршенням фізичного стану дитини. Імовірно, її спричинив емоційно-психологічний дискомфорт дитини, а його можна швидко виправити. Відтак вони заспокояться й не передаватимуть негативні емоції дитині, організм якої в цей час і так ослаблений. Добре, якщо з дитиною попрацює практичний психолог дитячого садка. Він спостерігає за дитиною в групі, тож надасть найдієвіші рекомендації.
Якщо батьки не зважають на ваші рекомендації, не засмучуйтеся. Завдяки наполегливій праці команди професіоналів дитячого садка дитина через деякий час подолає цей складний період.
Причини негативних реакцій у дитини на дитячий садок
Коли батьків немає поряд, дитина не лише почувається дискомфортно, а й небезпечно. А безпека — це базова потреба людини після втамування спраги й голоду.
Спричинити дискомфорт у дитини можуть і побутові умови. Удома в неї інші правила, звички, їжа тощо. Медичній сестрі, практичному психологу, вихователю варто заздалегідь дізнатися про ці особливості.
Навіть попри зрілий вік і досвід виховання інших дітей, не всі батьки обізнані з особливостями дитячої психології. Тож часто під час адаптації дитини поводяться неправильно і в такий спосіб загострюють проблему.
Довгий час на пострадянському просторі медичним працівникам не були доступні знання про психосоматичні захворювання. Через це нині вони іноді не можуть відрізнити їхні симптоми від інших захворювань. Тож до знайомства з «новачками» у групах проконсультуйтеся із практичним психологом і дізнайтеся особливості проблематики.
НА ЗАМІТКУ
Психологічний словник
Адаптація (від лат. асіаріо — пристосовую) — це пристосування будови та функцій організму, його органів і клітин до умов середовища.
Адаптація соціальна (від. лат. асіаріо — пристосовую, зосіаіів — соціальний) — постійний процес активного пристосування індивіда до умов соціального середовища.
Психосоматика (від грец. ірихг) — душа, ошца — тіло) — напрям медичної психології, що вивчає впливи психологічних чинників на виникнення соматичних захворювань.
Стрес (від англ. зігезз — тиск, напруження) — стан людини, що виникає внаслідок впливу різних екстремальних чинників (стресорів) на організм.
ДО ВІДОМА
«Зчитуємо» симптоми психосоматичних захворювань у дитини
• Нежить — розлука з матір'ю, прохання допомогти, стримання сліз
• Астма — обурення
» Ангіна — уникнення грубості
• Захворювання очей — побоювання теперішнього
• Бронхіт — суперечки, крики, замикання в собі
• Зубний біль — нерішучість
• Нервозність — страх, занепокоєння
• Захворювання шлунково-кишкового тракту — побоювання нового, небажання пізнавати нове
• Кольки — дратівливість, нетерплячість, незадоволення оточенням
• Заїкання — невпевненість, недостатнє самовираження
• Гризіння нігтів — розгубленість, са-мопоїдання, конфлікт із батьками
Режим харчування дитини вдома
Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.
Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою.
Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та години прийому їжі.
Привчайте дитину:
Перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником;
самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;
під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу;
відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки;
не обливатись;після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.
Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним,пояснюйте йому, що і як треба робити.
ОСОБИСТА ГІГІЄНА ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це – обов’язок батьків.
Особиста гігієна - це догляд за своїм тілом та дотримання його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкірного сала. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.
Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно робити це після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь приготувати рушник і мило, за відсутності крана з водопровідною водою – кувшин або таз. Рушник слід вішати на гачок, а не накидати собі на шию чи плечі, бо на нього під
час умивання потраплятимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках та майці. Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємності. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, вуха та шию. Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який в кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим.
Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5-7 – річного віку обтиратися до поясу. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.
Перед сном обов’язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей та натирань, а також може призвести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ноги необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.
Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.
Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкірного жиру, бруду і пилу. Обов’язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень нігті необхідно акуратно підрізати. В жодному випадку не можна гризти нігті!
Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин, торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків та інших предметів) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.
Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно розпочати догляд за порожниною рота і зубами дитини. Дитина має чистити зуби вранці і ввечері перед сном.
Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися носовою хустинкою, то разом з бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа і окрему хустинку для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа до очей і навпаки.
Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя, перев'язувати подряпину необхідно лише чистою хустинкою.
Як не хворіти у дитячому садку.
Перший рік в дитячому саду – справжнє випробування, як для дитини, так і для батьків. Постійні лікарняні і капризи зводять з розуму, і здається, що всі зусилля даремні – дитина хворітиме. Немає! Хвороб не буде, якщо правильно підготувати малюка. Дитина в саду «повинна» хворіти за умовчанням! Абсолютно нове середовище, нове оточення і самі різні віруси і бактерії, так або інакше, зроблять свою справу. Проте, готувати дитину до саду необхідно, повірте, це обов'язково принесе плоди.
Починаємо підготовку оптимальним часом для першого походу в дитячий сад вважається середина серпня – початок вересня. Температура повітря знижується, вимотуюча жара сходить нанівець. В той же час до осінніх дощів і хвороб достатньо часу, малюк встигне адаптуватися. Але підготовку потрібно починати вже в червні.
Про все по порядку. Їдемо до моря! Це дуже важливий і обов'язковий пункт. У 20-х числах червня варто на 10-14 днів вивезти діток до моря. І хай це буде не Крим, і не Туреччина, а убережжя Азовського моря. Але це буде цілюще морське повітря, ласкаве сонце і море фруктів. До речі, дітям до 3-х років педіатри не рекомендують зміну кліматичної зони. Тобто навіть південний берег Криму – стрес для дитячого організму. Якщо ж ви все-таки вирішили їхати на ЮБК, тривалість відпочинку рекомендується не менше трьох тижнів! Кращі дитячі курорти – Евпаторія, Саки, Бердянськ, Урзуф. Вибір за вами! Що ви «привезете» з моря?! Багаж вітаміну Д, дарованого сонцем (захисні креми для діток ніхто не відміняв!), загартовані морським повітрям органи дихання, кілограми з'їдених фруктів і гарний настрій вашого карапуза.
Як уберегти дитину від застуди
До вашої уваги прості поради, що дозволять уберегти дитину від застуди:
1. Найдієвіший засіб, який рекомендують усі медсестри у дитсадках, – змащувати носик дитини оксоліновою маззю, бодай не запобігти, то принаймні зменшити ризик захворювання малюка.
2. Дітям треба більше гуляти, оскільки ризик підхопити якийсь вірус у приміщенні набагато вищий, ніж на свіжому повітрі.
3. Привчіть дитину мити руки, до того ж не тільки після туалету. І що частіше вона це робитиме, то більш імовірно, що малеча менше хворітиме.
4. Загартовуйтеся, привчайте дитину до не дуже високої температури повітря удома, наприклад, удень вона не має перевищувати +21...+22 °С, а вночі – +17...+18 °С. Річ у тім, що за дуже високої температури повітря стає сухішим, що може призвести до пересихання слизової носоглотки, і як наслідок – знизити опірність до хвороб.
5. Коли виходите на прогулянку, не вкутуйте малюка, бо він, активно рухаючись, тільки прітиме, що збільшує імовірність захворювання.
6. Не допускайте, щоб у дитини були мокрі ноги.
7. Привчіть малюка пити не звичайний чай, а спеціальні трав’яні відвари, або ж із малиновими або смородиновими гілочками.
8. Коли вже так сталося, що ваш малюк застудився і в нього піднялася температура, не поспішайте її збивати, оскільки це відповідь організму на вірус.
Дайте йому самому перебороти інфекцію. Температуру потрібно збивати, тільки якщо вона сягає 38–38,5 °С. Висока температура стимулює вироблення імунітету